New Year new website

Hi everybody and welcome to my new website!

With the New Year I decided to change my website. Well is more blog than website but for me it is the best and fastest way how can I keep visitors up to date about my recent trips, events or other project. I will try to write all the post in english and czech language as well so I’m apologizing in advance for some mistakes in the english version.

And what is going on right now? Im still in my winter home Tarifa. I arrived already 2 months ago but I started proper training 2nd of Jan. It took me a while to get into the lifestyle and climate over here as he temperature is around 15C so pretty easy to get sick. So since begging of January I’m fully into training process. Gym, surf, joga and sailing of course. I’m very lucky that I can train with guys like Ben or Ludo who are one of the best.  The weather is much better than in December. Couple days of strong levante with some speed sailing and couple days of poniente with some decent slalom sailing in fantastic chop. We had couple days with waves for some surfing as well but it could be better. I’m missing more wave sailing. Well that’s it for now. Take care where ever you are and have a good wind!

Vítám vás na svých nových stránkách!

S novým rokem jsem se po několika letech rozhodl své stránky změnit. Nic složitého a honosného. Jen jakýsi blog, abych byl schopen udržet jeho aktuálnost a podělit se s vámi o zážitky ze svých cest, závodu a dalších projektů. Také jsem se rozhodl psát své příspěvky ve dvou jazycích a to v češtině a angličtině. Předem se tedy omlouvám za chyby hlavně v anglické verzi. Někdy nemám čas to po sobě ani zkontrolovat a někdy prostě nevím.

A jak mi to teď vlastně šlape? Musím říct, že zatím dobře. Jsem pořád na Tarifě a druhým dnem nového roku 2012 začal už opravdový trénink. Fouká skoro každý den. Několik dní silného levante ideálního na speed a jinak poniente s nepříjemným chopem ideální to na slalom. Také bylo několik dní vln na dobrý surfing. Co mi zatím chybí je wave sailing. Toho doposud moc nebylo, ale já doufám, že se ještě dočkám. Jinak jsem opravdu rád, že můžu absolvovat tuhle zimu s Benem a Ludem. Fantastičtí sparing partneři od kterých je se pořád co učit. A jelikož tu byla celý leden se mnou moje užasná příítelkyně, tak máme konečně pořádný fotky. Koukněte sami!