Decent training

Sorry for lack of updates but it has been busy month in Tarifa. Now I’m sitting in Paris waiting for my flight back home where I will spend couple days so I can finally write some news.

Well it has been windy and we have been sailing almost everyday. Most of the time on 7.8 and my mid board but we had couple sessions on 5.5 as well. Shame that I still didn’t receive my new sails because I could use and tune all of them but they should be there waiting for me when I come back (I hope). I have to say I’m pretty tired because I haven’t been training the 2 phases per day program since I started to have the health problem 2 years ago. So it seems everything is going the right way for me even if I’m struggling with lack of energy sometimes  and I still have to be very careful with the food and nutrition. But as I said we had a good training together with Ben, Ludo and Chris, who arrived for some training as well. So now I will be  for a few days at home to sort out some things and than back for the final strike! Thanx Kerstin and Chris for the pictures

Předem se musím omluvit za málo novinek, ale únor byl tady na Tarifě dost hektickej. Naštestí teď akorát sedím na letišti a tak mám čas se trochu ohlédnout.

Celej únor byl vlastně docela větrnej a tak jsme jezdili opravdu skoro každý den. Jako vždy byla nejpoužívanější plachta 7.8 spolu s mojí střední deskou, ale měli jsme i pár dní silného levante na 6.2 a 5.5. Škoda jen, že mi sem jestě nedorazily nový plachty, protože bych je měl už dávno všechny odzkoušený a vytunovaný. Snad dorazí, než se vrátím zpátky. Upřímně musím říct, že se na týden pauzy od windsurfingu docela těším, protože jsem dost unavenej. Vlastně od té doby, co jsem začal mít zdravotní potíže, jsem přestal trénovat dvou fázově, a před 2 týdny jsem se k tomu vrátil. Snad je to znamení, že jde opravdu už všechno tím správným směrem, ikdyž si ještě stále musím dávat bacha na stravu a výživu a pořád ještě nemám tolik energie, kolik bych potřeboval. Ale jak jsem řekl, byl to super trénink spolu s Benem, Ludem a Chrisem Presslerem, který přijel také na pár týdnů potrénovat. Takže teď pár dní doma vyřešit nějaký věci a pak zpět na poslední měsíc. Díky Kerstin a Chrisovi za fotky.