The best week of the winter

Yes! I think last seven days have been the best so far. Full of levante full of action. I sailed most of the time 7.0, 6.2 and 5.5 with the new smokin’89 Falcon. Best place for this kind of conditions was Las Dunas and some Arte Vida session. Unfortunately last session on 5.5 had an bloody end when I injured Ben during jibing. Luckily it is not that serious as it looked at the beach and Ben will be fit in a couple days. My apologize to him once again. Anyway looks like I’m finally back on track and I hope I improved a bit. The gear works perfect and I can wait for the first event in Italy.

I’m not even disappointed that I have got a flu 2 days ago as needed some rest anyway and I think will be all right in a few days. Was a great week over here!

PS: I add some new gear to the FOR SALE page so check it out!

 

Správně! Posledních sedm dní byl asi nejlepší týden, co jsem tady. Každý den levante každý den pořádná akce. Nejvíce jsem tunoval plachty 7.0, 6.2 a 5.5 spolu s novým Falconem 89, který je teda raketa! Nejčastěji jsme s klukama jezdili na Las Dunas a když tam bylo moc kitů, přesunuli jsme se k Arte Vida. Bohužel poslední trénink v 35knt skončil nehodou, když jsem při halze poranil Benovo ruku. Naštestí to není tak vážné, jak to na pláži vypadalo a Ben by měl být za pár dní v pořádku. Tímto se mu ještě jednou omlouvám. Každopádně to moje ježdění vypadá opět dobře a snad jsem se i znatelně zlepšil. I materiál funguje bezvadně a já se nemůžu dočkat prvního závodu v Itálii.

A nakonec mě ani nemrzí, že na mě někdo plivnul nějakýho bacila a já mám tak vynucený volno, který jsem stejně potřeboval. Byl to stejně bezvadnej týden!

PS: A kdo by měl zájem, do rubriky FOR SALE jsem přidal pár nových věci!

pics: GoPro a EM