It is time to move on

After 2 days of driving I finally made it back home couple days ago. It took me a while to set up my self over here but Im back in the office now.

Well the last days in Tarifa were pretty hard for me. I have been still sick as it wasn’t just a cold but some harder throat infection. Anyway I had to go sail as my photographer and cameragirl arrived and we had a lot of things to do. And it was even harder for me as there was very strong levante blowing (up to 50knt). So I sailed both days Campo de Futbol. One day just easy for the pictures and video shoot but the last one I went for speed fullpowered. Stucked on 5.5 with my smallest slalom board and weight jacket meanwhile the rest of the guys went out with their speed boards. Shame I didn’t have on as well.  I could be much faster. But it was the right finish of my Tarifa stay. Go fullpowered or go home!

So now I’m  for couple weeks back in Czech. I have to sort out couple things and than I have one clinic at Nove Mlyny lake. I hope we will have enough wind to make it happen. We are working on small video update from Tarifa as well so stay tuned folks!

Pics: www.martinaprasilova.com

Tak jsem před pár dny konečně dorazil zpět domů a víte co? Ani se mi z Tarify nechtělo.

Nutno říct, že těch posledních pár dní u vody bylo docela drsných. Z obyčejného nachlazení se nakonec vyklubal nějaký zánět hrtanu nebo co, ale já musel jít stejně jezdit. Museli jsme totiž fotit a točit a to jde všechno stranou. Je jedno, že jsem nemluvil, hlavně že jsem udržel plachtu. Navíc foukalo asi nejsilnější levante, co jsem tam zažil ( nárazy až 50knt), takže o to více to bylo těžší. Oba dva dny jsme tak jezdili na Campo de Futbol (speed spot). První jen tak na fotky a video, ale ten poslední naplno speed. Přeplachtěná 5.5, nejmenší deska a dovažovací vesta (8kg) zatímco ostatní kluci vytáhli svoje speedboardy. Škoda, že jsem neměl taky, mohl jsem jet ještě rychleji. I tak jsem dal 39.7knt s 10s průměrem přes 38knt. Ale jak říkám, podmínky  byly drsné daleko k hezkému ježdění. Nicméně ten správný závěr. Go fullpowered or go home!

Teď jsem tedy na pár týdnu doma. Vyřešit pár věcí, připravit klub a také zmáknout kliniku na Mlýnech. Doufám, že nám foukne. Obě kliniky jsou totiž už plně obsazeny a byla by škoda, aby se neuskutečnily. No a nakonec také připravujeme krátký video update, tak se těšte!

Foto: www.martinaprasilova.com