Reggio Calabria disappointment and 1st Czech slalom event

All right! I finally made it to Korea. I didn’t have this event in my schedule for this season but due to the circumstances I had to go. Why? Because the Reggio Calabria event was kind of disaster for me. We managed to do only one elimination over 6 days and unfortunately for me in first heat at the first mark my boom exploded. The game was over. What a pity and big disappointment for me.

After I arrived back home  I just changed my clothes and I went straight for the 1st Czech slalom event at Nove Mlyny lake and that was completely different story. Sunny, 30C and windy the whole weekend with over 30knt on sunday. I think we had one of the best slalom race I remember and we managed to finish 13 races. I did only 11 of them as my 1st place was secured and I wanted to safe some energy. Because even if the conditions were nice it was very hard and difficult racing which took me quite a lot of power. I have been using almost all my gear during the weekend starting on 125 and 8.6 thru 113 with 7.8 ending up on 89 with 6.2. What an event! Hope we will have more like this one. BIg thanx to the organisers as well as they did a good job.

Finally one day off at home and after another 26hrs I’m here at Jinha beach. Wasn’t that all little bit hectic?

photos: PWA/ Carter, martinaprasilova.com

Tak jsem konečně v Koreji. Původně jsem sice tenhle závod letos neplánoval, ale okolnosti mě donutili, abych sem opět vyrazil. Kdo sledoval první závod v Reggio Calabria, tak ví asi proč. Bylo to pro mě jak noční můra. Za celých 6 dní jsme odjeli pouze jednu eliminaci, v které se mi navíc v prvním heatu na první bojce rozletěla koncovka od ráhna. Tím tak pro mě závod skončil. Jaká smůla!

Po nábratu zpět domů jsem si jen vyměnil trička a vyrazil na Nové Mlýny, kde se jel první letošní slalom Českého poháru. A víte co? Stálo to za to! Slunce, 30C a hlavně super vítr. V sobotu sice trochu poryvový, ale v neděli parádních 30 knt. Myslím, že to byl jeden z nejlepších slalomových závodů u nás, v kterém se nám podařilo odjet celých 13 rozjížděk. Já jich nakonec odjel pouze 11, protože jsem měl první místo zajištěný a chtěl jsem ušetřit trochu energie. Nutno totiž říci, že díky podmínkám, které jsme měli, a to hlavně v sobotu, byl celý závod dost fyzicky náročný a stál mě docela dost sil. Díky různorodým podmínkám, které jsme měli, jsem měl možnost jezdit skoro na všech věcech, které mám k dispozici. Začal jsem na 125 s 8.6 přes 113 a 7.8 a skončil na 89 se 6.2. Parádní ježdění a já doufám, že budeme mít takových to závodů více. Nakonec také velké díky pořadateli a rozhodčím za super závod.

foto: PWA/Carter, martinaprasilova.com