Nechra style

Last 2 weeks were pretty oke here at home. We had nice weather with some wind as well. I almost started to complain about the wind or more precisely about no wind during the whole spring. Normally we have some decent wind from west in this period of the year but this year “NOPE”. Luckily at least something arrived. Untypical northeast wind but who cares. Little bit more gusty but sunny and warm for boardshorts sailing. I don’t remember sailing 4 out of 7 days a week and honestly it was the best sailing for last couple years I would say. Most of the time I was sailing my biggest gear that means 8.6 SCR and Falcon 125 as the wind was not stronger than 20knt. Only yesterday when the cold front was passing over my country we had conditions for 7.8 and 113. It was nice feeling to have stronger wind in my sail again. Overall we had conditions similar to Costa Brava.

After couple weeks of break I hit the gym again plus I started with roller skates to make my legs stronger. I still have some deficiencies in my physical conditions so I have to focus on that as well. I have nice track close to our apartment which is pretty cool. Of course I had to work on my other things next to sailing and fitness. The club season is fully on which is pretty oke.  We need just little bit more wind over the weekend to  have all the windsurfing and kitting members happy. And finally I spent quite a lot of time with some law works I have to finish. Everyone needs money:)

That’s what I have been doing last couple weeks. Pretty busy as I always. One more week and Im leaving to Costa Brava for the next event. Can’t wait!

Poslední 2 týdny doma utekly jako voda a docela jsem si je užil. Prima počasí a dokonce i nějaký vítr. Málem už jsem si začal stěžovat, že to letos zatím na Nechranicích stojí za velkou bačkoru, ale počasí se umoudřilo. Sice netypický vítr ze severovýchodu, což  u nás znamená boardshorty, teplo a poryvy, ale mě to bylo jedno. Byly to super 4 dny na vodě ( ze 7) a upřímně to bylo asi nejlepší ježdění za poslední roky. Jelikož vítr nepřesahoval sílu 20knt, strávil jsem většinu času na 8.6 a 125. Pouze včera jsem přešel na 7.8 a 113, to když přecházela studená fronta ze západu a vítr byl o dost silnější. Prima pocit mít opět plnou menší plachtu.

Po několika týdnech pauzy jsem se také opět vrátil do posilovny. Nebyl na ní čas, ale bez pravidelného cvičení se ještě neobejdu. Navíc jsem přidal i kolečkové brusle, abych pořádně zapracoval na svých nohách. Tam cítím ještě velkou mezeru. Samozřejmě musím mimo ježdění a trénink stíhat i další věci. Clubová sezóna je po přípravách konečně v plném proudu, snad je trochu více větru o víkendech, aby byli všichni spokojeni. No a nakonec i nějaká právničina, peníze potřebuje každý.

Tak to jsou mé uplynulé 2 týdny. Ještě jeden přidám a vyrazím na další závod na Costa Brava. Snad se to konečně povede. Už abych tam byl!

foto: martinaprasilova.com