After two weeks in Tarifa

It has been two weeks since I arrived to Tarifa and so far I can’t complain. Nice weather with good temperatures but mostly with waves and wind. Completely opposite to last year.

Waves means everyday surfing. Im not a very good surfer but I’m trying my best to get better. We had couple nice wave sessions as well. One super windy port tack at Canos with Levante over 40 knt and 2-3m waves.  I was most of the time overpowered as my smallest sail is 4.2 Icon but together with 79 TriWave it was still sailable and I had a lot of fun. Completely opposite was the other session at Zahara. Not much planning as the wind was light but nice riding. This time it was straboard tack. I really like sailing on both tacks as I haven’t been wave sailing for quite some time and you know what? I didn’t forget it at all.

When there are no conditions we go biking or gym. Specially biking with Ben is very hard for me. I haven’t been biking for many years so it is not easy to stay at the same level as Ben who is biking almost everyday. Anyway I had first two weeks full of action and Im getting little bit tired. Unfortunately there is really good forecast for next days so my recharge has to wait.

 

Před dvěma týdny jsem opět dorazil na Tarifu a zatím si nemůžu stěžovat. Pěkný počasí s teplotami přes 15C, ale hlavně téměř každý den vlny a vítr. Úplný opak minulé zimy.

Vlny znamenají každodenní surfing. Sice se zatím nepovažuju za kvalitního surfaře, ale snažím se každý den zlepšovat. A když se k vlnám přidá I vítr znamená to jen a pouze wave sailing.  Za zmínky stojí dvě session z nichž jedna byla na Levnate v Canos, kde foukalo přes 40 knt s 2-3m vlnama, což byla docela masírka. Jelikož mám nejmenší 4.2, tak jsem byl většinu času přeplachtěnej, ale I přesto jsem se super povozil a zaskákal. Druhá session byla přesný opak. Foukalo velice málo a tak jsme většinu času nebyli ani ve skluzu, takže pouze riding. Jelikož byly ale super vlny, tak to považuju za moje za poslední roky nejlepší straboard tack ježdění ve vlnách. Slalomu jsem zatím moc nedal. Jednak vůbec nikam nepospíchám, protože ještě nemám nový plachty, ale hlavně zatím nebyly podmínky.

A když nejsou ani vlny ani vítr jde se na kolo nebo do fitku, Speciálně kolo je pro mě dosst náročný, protože Ben je vyhlášený biker a já na kole hezkou řádku let neseděl. Sice se s ním snažím držet krok, ale když jedete 30min. do kopce na šotolině a nemáte fyzičku, nestíháte ani náhodou.  Každopádně první dva týdny proběhly ve znamení akce a já začínám být docela unaven. Regenerace ale musí počkat, protože předpověď na následující dny vypadá více než dobře.

Pictures: MP, Jordy Vonk

IMG_0156n   IMG_0237n   IMG_2602vyrez_small   IMG_0212n