Big swell hit Tarifa

Last week was the week of biggest swell of this winter (this is my guess). It started with classic  Poniente and waves maximum logo high. We have been sailing again our secret spot and I had best starboard tack riding sesh ever. Not much wind but enough for my biggest gear.

But the real waves arrived couple days later. Strong Poniente over 40 knt with some sets over 6m high. We went to Canos and it was just BIG! Strong sea waves rolling in the bay with strong offshore wind. I tried with my smallest sail but it was just to windy for me to try some decent riding. Once when I crashed quite far away from the beach and the wave took my gear I have been swimming for a while to get it back. At this moment I found out that it is to risky and dangerous for me. Pretty hard conditions out there. At least I took camera to make some pictures of Ben who was enjoying that session more than me.

Afterwards we had couple more riding days here at Arte vida even of it was raining and little bit colder. Light side on shore wind didn’t make it any better but at least something. Now is time to get my slalom gear ready and start to tune it for the season. More guys are coming for training in a few weeks so it will be pretty good. We have to be prepared!

Minulý týden jsme zažili asi největší swell letošní zimy (alespoň já si to myslím). Začalo to normálním Poniente s logo high vlnama a my jsme s Benem opět jezdili na našem secret spotu. Sice moc nefoukalo, ale na mou 5.0 to stačilo a já měl tak asi jednu z nejhezčích starboard tack session vůbec.

Skutečný vlny ale dorazily o pár dní později. Silný Poniente přes 40knt se sety přes 6m. Vyrazili jsme tedy do Canos a při pohledu na vodu mi spadly zuby. Silný mořský vlny se valily do zátoky  a k tomu silný offshore vítr. Zkusil jsem jezdit na své nejměnší plachtě, ale I přesto na mě foukalo příliš, abych se to ježdění dostatečně užil. Jednou, když jsem dál od břehu spadl po přejezdu lipu, mě sbalila vlna a vzala mi věci. Plaval jsem jako magor a chvílema si myslel, že se asi utopím, než se mi podařilo je chytit. V tu chvíli jsem si řekl, že je to až moc riskantní a nebezpečný. Alespoň jsem tedy fotil bena, který si to na rozdíl ode mě užíval

I v dalších dnech jsme si ale dobře zajezdili, tentokrát u Arte vida, ikdyž pršelo a bylo chladněji. Pomalu ale nastal čas připravit si slalomový věci a vrhnout se na trénink. V dalších týdnech dorazí další kluci z tour na trénink, takže to bude stát za to. Musíme být připraveni!

Foto: Ben van der Steen a já

IMG_2775n   IMG_2765n   IMG_2776n

IMG_2772n   _MG_9752n   _MG_9751n