Slalom sailing is underway

Yeah! Beginning of February the proper slalom training has started. We had such a great time the whole January full of surfing and wave sailing but I had to move on. Time is running fast.

Well the good thing is that the weather is on our site. Nice temperatures and sun makes the time on the water much more enjoyable. Besides there is wind almost every day and this is the most important thing. My most used sails are SCR 7.8 and 7.0 with Falcon 112 and 89. My most favorite combo is 7.8 and 112 so far and I thing this will be my weapon for the next season. Unfortunately for me I injured my lumbal muscles couple days ago. Nothing serious but  it means  10 days pit stop for me. At least I leave for one week back to Czech for planned visit so I won’t miss so much.

 

Začátkem února konečně začala ta pravá slalomová příprava. Celý leden jsem si užíval parádní surfing a wave sailing, ale je potřeba se pohnout dále. Čas tu letí docela rychle.

Dobrá zpráva je, že počasí zatím drží s námi. Příjemné teploty přes 15C a slunce zpříjemňují náš čas strávený na vodě a vlastně i na suchu. K tomu ještě fouká téměř každý den, což je asi to nejdůležitější. Nejpoužívanější věci jsou SCR 7.8 a 7.0 a prkna Falcon 112 a 89. My asi nejvíce vyhovuje combo 7.8 a 112 a doufám, že to bude v následující sezoně moje zbraň. Bohužel pro mě jsem si před pár dny poranil bederní svalstvo, což mě upoutalo na postel a ikdyž jsou všechna vyšetření v pohodě, budu následujících 10 dní mimo hru. Naštestí to bude v průběhu mé plánové návštěvy ČR, takže snad o moc nepříjdu.

foto: Martina Prášilová

IMG_0414n   IMG_0420n   IMG_0451n   
IMG_0462n   IMG_0437n