Hellish month

I’m sorry for the lack of updates last month but it was a hell of a ride all the March. After my  return from Czech republic I brought with me the camera crew to continue our Without the Sea movie with my Tarifa part. During the 3 weeks period we did a lot of footage filming everyday from sunrise to sunset. It was not easy for me at all as I have to concetrate not only for the filming but for the testing my new sails and training as well. Few more guys joined us here in Tarifa like my team mates Kurosh, Marco Lang and Loft dudes  Gonzalo and Questel. We had quite good time on the water with lots of sailing, jibing and testing. I’m slowly managing to finish my sails tuning and I feel good on them again.

In between all of this I had to plan and sort out our WTS shooting in Morocco which appeared like a big issue in off season. Book a cheap flight for a bunch of guys with gear from Prague to Marrakesch was almost mission impossible. On the other hand I had to drive from Tarifa to Moulay with my van and the rest of the crew and it was not easy either. Problems at the borders with couple of hours delay and then long long drive along the coast. But in the end we all made it to Moulay on time ready to start shooting. 10 days of filming fled as water. We were little bit unlucky with the wind as the forecast was changing everyday from bad to worst and most of the time on the water we used our biggest gear even though we were barely planing. But less wind ment bigger waves. Everyday at least logo high so no complain. In the end we all had a nice time in Moulay and that is what matters. The whole crew made it back home safely and me too. 16hrs drive with stop in Malaga airport to drop off camera crew and now I’m sitting in my Tarifa home. Tired like hell but happy. Mission Morocco accomplished!

Now I have 2 more weeks left before my return to Czech. And again it will be hard work. Prepare the rest of my gear, get back the weight I lost in Morocco (as 2 weeks on vegetable is nothing for me) and tune up my sailing. LET’S GO!

Omlouvám se za nedostatek příspěvků během března, ale bylo to náročný a rychlý. Po návratu z ČR se mnou dorazila i kamera, abychom pokračovali v natáčení WTS tentokrát part z Tarify. Během těch 3 týdnů, kdy jsme tu byli pohromadě, jsme natáčeli v podstatě od úsvitu do soumraku a nutno říct, že to pro mě nebylo vůbec jednoduchý. Musel jsem se soustředit nejen na natáčení, nýbrž i na svůj trénink a testování nových plachet, který mi akorát dorazily. Navíc na Tarifu dorazily další kluci z Tour jako Kurosh, Marco Lang, Gonzalo a Questel, takže o pořádný a náročný trénink nebylo nouze. Většinu plachet už mám připravenou a jezdí se s mi s nima dobře. Pro letošek jsme udělali pár změn hlavně v materiálech a na jízdě je to znát.

Mezitím tím vším jsem také musel zařídit celý trip do Maroka, což vypadalo jako neřešitelný problém. Levný letadlo z Evropy do Marrakesche mimo sezonu s vybavenim skoro mission impossible. Sice s komplikacema, ale nakonec tam druhá polovina teamu v pořádku doletěla. Na druhou stranu já musel jet svým autem z Tarify se vší technikou a kameramanem. Několika hodinové zdržení na hranicích, pomalá cesta podél pobřeží, ale nakonec i my jsme v pořádku do Moulay dorazili. Natáčení začalo. 10 dní tak uteklo jako voda. Měli jsme sice smůlu s větrem, kterého moc nebylo a my tak celou dobu jezdili na svých největších věcech, ale místo toho byly super vlny. Každý den minimálně logo high, což byla úplně paráda. Nakonec to podle mého názoru proběhlo úplně super a nikdo z nás si nemůže stěžovat. Cesta zpátky naštěstí bez problému jak po vlastní ose tak i letecky a tak teď sedím u sebe na Tarifě, unavenej jako bejk, ale spokojenej. Mise Maroko proběhla úspěšně!

Tady mi teď zbývají 2 týdny, než se vrátím domů a začne sezona, a opět budou určitě náročný. Musím dopřipravit všechen materiál, trochu se fyzicky vzpamatovat z marockého jídla (s vegetariánskou stravou u mě moc nezabodovali) a ještě něco natrénovat. Jdu tedy raději jezdit!

foto: VG

1b   133_2   133_1

_MG_8183   _MG_8172   Tománo