Magnificent ending

Last 3 weeks in Tarifa was just magnificent ending of the winter. The spring with nice temperatures and sun finally arrived and I could enjoy some warm days on the beach. Together with some nice speed, wave and slalom sessions it was end I was praying for. Everyday full on!

Firstly I finally managed to tune up all my sails which work pretty well now. But mainly I had to say I had great time on the water. Sick Levante high wind slalom sailing with some crazy jumping, nice speed afternoon with decent swell in Campo de futbol and sick wave sailing at the same place the next day. I really coudn’t complain. Unfortunately every nice thing comes to an end so it was not easy to leave.

Anyway I didn’t stay to long at home. After 10 days I repacked my gear and after 16hrs travelling I’m in Korea now ready for the first slalom competition of this year’s PWA. I’m ready my gear is ready so let’s see if the hard training will pay off.

Fingers crossed!

Poslední 3 týdny na Tarifě bylo jednoduše parádní zakončení letošní zimy. Dorazilo totiž konečně pořádný jaro a s ním příjemný teploty a slunce a já si tak mohl užít teplé dny na plážích. Společně s prima speed, wave a slalom ježděním to byl konec, který jsem si přál. Každý den naplno!

Předně se mi konečně podařilo vyladit všechny plachty, aby to dobře jelo. Hlavně ale musím říct, že jsem si opravdu dobře zajezdil. Vlastně si nepamatuju, kdy to bylo naposledy. Na super Levante high wind slalom s šílenejma skočkama, speedové odpoledne ve vlnách na Campo de Futbol a wave zakončení další den na stejném místě. Skutečně si nemám na co stěžovat. Jak to tak ale bývá, každá hezká věc musí skončit a zvláště letos pro mě nebylo vůbec lehké z Tarify odjet.

Nicméně jsem se doma moc neohřál. Po 10 dnech jsem si přebalil věci a po 16 hodinách letu jsem dorazil do Korey, připraven na první letošní závody PWA. Všechno tedy připraveno, uvidime jestli se mi podaří zúročit náročný zimní trénink.

Držte mi palce!

foto: Javier Fenoll, Jacco Little, GoPro Hero3

2 9.40.37 PM   Screen Shot 2013-04-14 at 3.54 9.19.14 AM   aerial_campo

Tom_campo_speed    Tom_campo   DCIM101GOPRO