Training is ON!

After lots of thinking and negotiating I’m super stoked to be at least one more time in Tarifa for few weeks of training. Why am I so stoked? Because it is not that easy anymore to say at home or in the company ” Listen! Im off for 3 months now but no worries I will be online anyway”. It is a lot a work to sort out at least that few weeks and without the support and understanding of my family will be impossible.

But time is running fast and Im here already for 2 weeks filled with everydays action (as usual). Surf, wavesailing, bike and of course slalom training. So far I had all kind of conditions so I could use all my gear to tune it for the season. No doubt that the new Falcons and Warps are rockin again so the only thing I have to focus on is me. Lucky enough the Slalom Pro Training here is on so we had  already few really nice days full of training with classic Tarifa team plus few more guys from the tour. Have to say so far so good!

screen-shot-2017-02-10-at-13-57-14

Jsem opravdu rád, že díky podpoře a porozumění rodiny jsem mohl alespoň na pár týdnu sbalit všechno své vybavení a ještě jednou stanout na plážích zimní Tarify a připravit se na nadcházející windsurfingovou sezónu.

Jelikož ale čas letí jak bláznivý, jsou to již dva týdny, co jsem na místě a zatím jsem se nezastavil. Jak tu bývá dobrým zvykem, každý den nějaká akce ať už surf, kolo nebo riding, ale hlavně slalom, neboť to je to, proč tu jsem. Zatím jsem měl štěstí na podmínky a tak jsem mohl najezdit všechny věci, které v autě mám. Jako vždy je na nové Falcony i Warpy spolehnutí a tak jediná věc, na které musím zapracovat, jsem já sám. Naštěstí jsme letos posunuli termíny slalomového campu již na ůnor, protože se tady schází čím dál více kluků z tour, a tak jsme měli již několik dní závodění v docela zajímavých podmínkách. Zatím to jede docela dobře!

DCIM118GOPRO

DCIM118GOPRO